1 Turystyczny Rajd MINI | 24-26 maja 2019

Na I Turystyczny Rajd MINI, który odbywał się w dniach 24-26 maja 2020 roku przyjechało 116 klasycznych i nowoczesnych MINIaki z całej polski.​

Podczas I Turystycznego Rajdu MINI działo się tak wiele, że nie sposób opisać wszystkiego słowami. Jedno jednak jest pewne.

​Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczestników wydarzenia udało się ustanowić Rekord Polski na największy wzór z samochodów osobowych.

Rekordowy wzór oczywiście był wykonany z aut MINI, którymi tego dnia licznie przyjechali właściciele. Ustanawianie rekordu odbyło się na parkingu przy zabytkowych jarmarkach w miejscowości Żarki (woj. śląskie), dokładnie 24 maja 2019 roku. Podczas wydarzenia dopisała zarówno frekwencja jak i pogoda.​

Organizatorem przedsięwzięcia był Jerzy Kurkowski. Dzięki zaangażowaniu 204 osób, rekord udało się ustanowić z wynikiem 95 samochodów MINI. 

Całkowity rozmiar największego w Polsce wzoru z samochodów wynosił 16,70 metrów na wysokość oraz 112,5 metrów na szerokość. Rekord Polski miał uczcić 60-lecie marki MINI, dlatego też wykonany wzór tworzył napis: 60 YEARS MINI.

Organizator wydarzenia zawsze marzył o tym, aby dokonać czegoś spektakularnego, co na zawsze zapisze się na kartach historii. No i udało się! Samo układanie napisu z samochodów MINI przebiegło bardzo sprawnie. Proces parkowania aut w odpowiednim miejscu zajął zaledwie 20 minut.

W piątek 24-go maja rozpoczął się I-szy Turystyczny Rajd MINI.

Kto był ten zapewne pamięta, że spotkaliśmy się na Żareckich Jarmarkach w Żarki Twoje Miejsce na Jurze, gdzie zaczęliśmy od MINI OES-a zorganizowanego przez wielokrotnego mistrza Bartłomiej Mirecki i jego zespół wyścigowy BM Racing Team.

Prowadzenie imprezy wziął na siebie kierowca rajdowy i dziennikarz Krzysztof Słabikowski.

Po wielu okrążeniach, które mogliście przejechać swoimi autami, wyczynowymi MINI ze SPEEDmasters czy nowymi modelami z salonu MINI Bawaria Motors Katowice zaczęliśmy ustawianie samochodów do pobicia rekordu.

Po 20 minutach, dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczestników wydarzenia udało się wraz z Biuro Rekordów ustanowić oficjalny Rekord Polski na największy wzór z samochodów osobowych, który wynosił 95 aut

25 maja o godzinie 10:00 pierwsze załogi wyruszyły na trasę którą przemierzały na podstawie Itinerera strzałkowego.

Trasa Rajdu prowadziła szlakiem Zamków Jurajskich przez piękne tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy STARY MŁYN Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarki Twoje Miejsce na Jurze gdzie dowiedzieliśmy się np. w jakiej temperaturze wypiekany jest chleb i co to jest kobylnica.

Byliśmy też na Zamek Olsztyn k/Częstochowy gdzie oprócz zwiedzania na uczestników czekało jedno kilku zadań.

Pod koniec naszej 120 kilometrowej trasy weszliśmy na ruiny Zamek Mirów i na Zamek Bobolice.

Bazą był Zajazd Jurajski Podlesice gdzie był też start i meta Rajdu.

Późnym wieczorem po podliczeniu wszystkich punktów odbyło się rozdanie nagród za piątkowy MINI OES i sobotni Rajd

A potem bawiliśmy się na imprezie w stylu lat 80-tych

W trzecim dniu odbyła się Parada MINI.

Przejechaliśmy z Podlesic pod Zamek Ogrodzieniec gdzie na wystawie samochodów podziwialiśmy w sumie aż klasycznych i nowych MINI.

Podczas wystawy głosowaliśmy na najładniejsze klasyczne i nowe MINI, a także wybraliśmy swojego faworyta z programu TVN Turbo „Klimek kontra Duda”.

Zwycięzcą, chyba bez większego zaskoczenia został… Grzegorz Duda i jego Cwaniak zdobywając 68 głosów.

Adam Klimek ze swoim elektrycznym Mr Klimek, nie mogli być z nami tego dnia, a zebrali też 23 głosy.

Kolejnymi atrakcjami, które czekały na uczestników były zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec i udział w corocznym Najeździe Barbarzyńców czyli pokazach średniowiecznych rycerzy, a także odkrywanie pozostałości Gród Na Górze Birów- Podzamcze.

Dla małych, a także dla tych większych uczestników czekało wiele atrakcji w Park Ogrodzieniec – Nr 1 w Zabawie i Edukacji gdzie wszyscy dobrze się bawili.

​​Chciałbym podziękować Wam wszystkim za poświęcony czas i zaoferowaną pomoc w trakcie I Turystyczny Rajd MINI
W szczególności dziękuję kilku osobom.

Kuba z teamu Mini Family i Robert z Brygady RR.

Dzięki Wam ustawianie samochodów w napis: 60 YEARS MINI by ustanowić REKORD POLSKI przebiegło bardzo szybko i sprawnie. Poza tym kilkakrotnie w trakcie Rajdu mogłem liczyć na Waszą pomoc. Dziękuję

Łukasz z teamu Dent

Dziękuję Ci Łukasz za bezinteresowną pomoc z liczeniem punktów i wpisywaniem danych do excela. Bez Twoich umiejętności trwałoby to znacznie, znacznie dłużej.

Mikołaj z teamu Szpankwicz

Dziękuję Ci za wsparcie podczas rejestracji uczestników. Razem było o wiele łatwiej. Dziękuję,

Lidia z teamu MINI Bawaria Motors Katowice czyli naszego głównego sponsora

Dziękuję Ci za pomoc w przygotowaniu biura Rajdu, ustawieniu i posegregowaniu wszystkich pakietów startowych. Dzięki Twojej pomocy, gadżety były szybko i sprawnie wydawane zawodnikom.

Szymon z Made of Iron czyli nasz partner, specjalista od detailingu. Dziękuję za pomoc w poskładaniu biura Rajdu i za baterie do megafonu

No i oczywiście dziękuję mojej żonie Ewie a także szwagierce Ani i jej mężowi Dominikowi za przeprowadzanie zadania nr 2 czyli szukania części w pudełku Wasza pomoc na miejscu okazała się nieoceniona a sam Rajd nie miałby szansy się udać. Jeszcze raz Wam dziękuję.

A także dziękuję Wszystkim tym, którzy pomogli w uprzątnięciu opon po MINI OES-ie dzięki czemu szybko można było rozpocząć ustawianie samochodów do zdjęcia.

GALERIA: